Podwiązywanie jąder

Podwiązywanie jąder (podwiązanie nasieniowodów / podwiązywanie nasieniowodów) – o co chodzi?

Podwiązanie nasieniowodów / podwiązywanie nasieniowodów (z angielskiego vasoligation) czasami niewłaściwie nazywana podwiązywanie jąder – jest jednym ze sposobów sterylizacji mężczyzn. W Polsce przyjęła się nazwa nieprawidłowe określenie  wazektomia co oznacza dosłownie wycięcie nasieniowodów. Niektóre najnowocześniejsze metody wazektomii rezygnyją całkowicie z wycinania fragmentu nasieniowodu mając na uwadze ewentualny przyszły zabieg mikrochirurgicznego połączenia nasieniowodów. Po wycięciu fragmentu nasieniowody mogą być za krótkie. Sterylizacja to trwała, w przypadku wazektomii odwracalna metoda antykoncepcji męskiej.

podwiązywanie jąder, podwiązanie nasieniowodów, podwiązywanie nasieniowodów
Podwiązanie nasieniowodów – męski układ rozrodczy

Podwiązanie nasieniowodów/podwiazanie nasieniowodow  ma na celu zatkanie “rurek” wyprowadzających plemniki z jądra, tak, by plemniki produkowane w jądrach i w pierwszym etapie dojrzewania przechowywane w najądrzachnie mogły przedostać się do ejakulatuEfektem końcowym jest niemożność zapłodnienia kobiety podczas stosunku.

Podwiązanie nasieniowodów/podwiazanie nasieniowodow (podwiązywanie jąder) jest starszym i mniej skutecznym sposobem okluzji (zatkania drożności) nasieniowodów. W przypadku podwiązywania “jąder” dość często dochodzi do rekanalizacji nasieniowodów i w ejakulacie pojawiają się plemniki. To czyni, że nawet w 13% zabiegów wazektomii z zastosowaniem podwiązywania nasieniowodów dochodzi do konieczności powtórnego wykonania zabiegu.

Podwiązanie nasieniowodów / podwiązywanie nasieniowodów (podwiązywanie jąder) – w czym problem?

Podwiązywanie nasieniowodów – problem w tym, że po wazektomii z zastosowaniem “podwiązania jąder” mężczyzna nadal produkuje plemniki. Zatkanie (obstrukcja) nasieniowodów, którymi w warunkach prawidłowych uchodzą plemniki powoduje że nie mają gdzie się podziać i to może (na szczęście nie zawsze) prowadzić do różnych powikłań.

Rekanalizacja

Jednym z możliwych powikłań jest tzw. rekanalizacjia, czyli udrożnienie się (otworzenie się) zawiązanych wcześniej (zaciśniętych z zewnątrz) nasieniowodów. Efektem tego może być pojawienie się plemników w ejakulacie, co czyni wykonany zabieg wazektomii nieskutecznym. Zwykle wtedy trzeba wykonać powtórną wazektomię. Zwykle na całym świecie lekarz wykonujący poprawkę nie pobiera dodatkowych opłąt a ponieważ zabieg jest mikroinwazyjny – pacjenci, którzy się o tym przekonali podczas pierwszego zabiegu nie stresują się nim zwykle