Wazektomia – kto się kwalifikuje

Wazektomia – kto się kwalifikuje

Podczas wizyty tuż przed zabiegiem lekarz zbiera wywiad oraz przeprowadza badanie fizykalne kandydata. Analizowana jest ankieta zdrowotna, którą pacjent przynosi wypełnioną.

Wazektomia – wywiad

Wywiad jest serią pytań, które lekarz stawia pacjentowi, a które dotyczą przebytych chorób, obecnych dolegliwości, chorób w rodzinie. Pytania nawiązują do ewentualnych wymienionych w formularzu przebytych chorób.

Konsultacja andrologiczna

Konsultacja kwalifikacyjna do wazektomii zawiera też informacje co do zabiegu, możliwych powikłaniach wazektomii, możliwości zachowania płodności, a także jej przywrócenia w przypadku zmiany zdania w przyszłości. Jak pokazują doświadczenia krajów, gdzie wazektomia jest bardzo popularna (w USA od wielu lat wykonuje się ponad 500 tysięcy wazektomii rocznie) – do 5% pacjentów po zabiegu (co około 20-ty) w przyszłości chce mieć jeszcze dzieci! Wcześniej wszyscy byli pewni, że nie!

Wazektomia – wstępne badanie przedmiotowe

W ZdrOva w Warszawie badanie kandydata do wazektomii zawiera oględziny narządów płciowych w celu wykluczenia infekcji i nieprawidłowości jak wodniaki, guzy, zbliznowacenia, duże żylaki powrózka nasiennego. Kolejny etap to badanie USG worka mosznowego oraz jąder. Ma ono na celu wykluczenie u kandydata do wazektomii głównie masywnych żylaków powrózka nasiennego oraz nowotworów jąder.

Czy wazektomia może być wykonana bezpośrednio po wizycie kwalifikacyjnej?

Tak, O ile nie znajdą się przeciwwskazania do zabiegu wazektomii i pacjent będzie odpowiednio przygotowany: przynajmniej 3 godziny na czczo, o ile zjadł lekkostrawny posiłek bez mięsa, ryb, warzyw i owoców (np. jajecznica na maśle, kajzerka, słodka herbata). Jeżeli pacjent zjadł któreś z wymienionych niewskazanych składników najlepiej być ok. 6 godzin bez jedzenia.

Wazektomia – przeciwwskazania

Chociaż bardzo rzadkie to istnieją przeciwwskazania do wazektomii. Istnieje konieczność ich wykluczenia przed zabiegiem. Do przeciwwskazań należą:

  • masywne żylaki powrózka nasiennego
  • ogromny wodniak jąder
  • masywne zrosty pooperacyjne (po operacji żykalów lub przepukliny) – występują bardzo rzadko
  • duża przepuklina pachwinowa z przemieszczeniem jelit do worka mosznowego
  • zakażenia narządów płciowych – do czasu wyleczeniu antybiotykami
  • źle kontrolowane zaburzenia krzepnięcia krwi (nie leczona hemofilia)